Воронення стали в домашніх умовах: інструкція з перевіреними методами чорніння металу своїми руками (види, способи, склади)

Воронення стали в домашніх умовах: популярні способи з фото та описом, як зробити хімічне вороніння металу

Багато промислових операцій абсолютно неможливо виконати в домашніх умовах. Це відбувається з різних причин. Для будь-яких процедур просто не перебуває відповідного обладнання, щось заборонено робити за правилами безпеки.

Але є універсальні виробничі операції, які, за належного бажання та майстерності, можна проводити в домашніх умовах. Якщо все робити правильно, то підсумковий результат практично не відрізнятиметься від результату роботи на підприємстві.

Однією з таких процедур є вороніння сталі. Якщо вам не знайомий цей термін, то його ще називають оксидуванням, це найпоширеніше найменування цієї процедури. Суть полягає в тому, що поверхня металевих виробів чи чистого металу обробляється та змінює колір. Найчастіше сталь або інший метал стає чорним або темно-синім. Це здійснюється завдяки створенню на поверхні заготівлі спеціальної оксидної плівки. Взаємодіючи з навколишнім середовищем, відбувається ряд складних хімічних реакцій, під час яких сталь і змінює свій колір.

Види вороніння стали

Само вороніння поділяється на кілька видів. В основному ця класифікація побудована виключно на методі обробки.

Проводять хімічну та термічну дію на поверхню металу.

Перший вид ґрунтується на тому, що заготівлю почергово покривають декількома хімічними сумішами для обробки.

 • Всі вони у симбіозі створюють таке середовище, що при взаємодії всіх цих хімічних сполук з киснем, азотом та іншими газами навколишнього середовища відбувається утворення тієї самої оксидної плівки.
 • З мінусів такого способу вороніння стали можна виділити можливу шкоду здоров’ю.
 • Якщо помилитися та наносити хімічні компоненти не в потрібному дозуванні, може утворитися токсична сполука.
 • Вона виділятиме шкідливі пари в атмосферу, які негативно впливають на здоров’я людини.
 • Окрім візуальних відмінностей, після хімічної обробки змінюється структура та деякі фізичні характеристики металу, що розглядається.

Після хімічної обробки, настає час термічної. Тут все набагато простіше, заготівлю поміщають у спеціальний відсік та підвищують температуру до потрібних показників. Далі дають заготівлі охолонути деякий час і використовують у подальших виробничих потребах.

Умови домашнього вороніння

Але йтиметься не про те, як ця процедура здійснюється у виробничих умовах, а її домашньої реалізації.

Перш ніж починати роботу, потрібно створити необхідні умови для якісної обробки металу.

Для цього вам потрібно попередньо підготувати:

 • Робоче приміщення. Місця має бути достатньо. Також обов’язковою умовою є наявність вентиляції. Якщо немає можливості встановити витяжку, достатньо буде просто провітрювання або інше джерело свіжого повітря.
 • Ємність для вороніння. Це чи не найважливіша частина всієї процедури. Так як вороніння проводиться в хімічно активному середовищі, ємність ніяк не повинна брати участь у хімічних реакціях, щоб її не роз’їло і вся заготовка не розвалилася прямо на очах. Спеціально для цього потрібно підбирати ємність нейтрального хімічного середовища.
 • Якщо ви не знаєтеся на хімії, то можна просто сходити в магазин будівельних матеріалів і придбати її там. У перевіреному місці вам підкажуть усі параметри ємності, яка вам підійде. Починаючи з матеріалу, закінчуючи розмірами. Найуніверсальнішими та практичними матеріалами є фарфор та спеціальне термостійке скло. Якщо такої ємності немає у вас вдома, не пошкодуйте коштів на покупку якісного екземпляра в магазині.

Індивідуальні засоби захисту. Це класична рекомендація, яка стосується не тільки вороніння. Практично всім виробничих процедур потрібні засоби захисту.

До таких належать маски, рукавички, фартухи, окуляри, спеціальні промислові респіратори. Якщо є у наявності, то спеціальні робочі костюми.

Перший спосіб домашнього вороніння

Усього буде розглянуто два способи домашнього вороніння. Перший є симбіозом термічної та хімічної обробки. Якщо ви приготувалися і виконали всі вищезгадані рекомендації, можна розпочинати роботу.

 1. Отже, для початку в ємність наливається необхідна кількість води. Її має бути стільки, щоб з урахуванням сили Архімеда, яка виштовхуватиме воду від занурення в неї заготівлі, не було втрат рідини.
 2. Найкраще, щоб ємність була з фарфору, тому що цей матеріал більш сумісний хімічно зі сумішами, що беруть участь у подальшій обробці.
 3. Далі потрібно розчинити у воді натрієву селітру та каустичну соду.На 100 мл води повинно припадати 30 грам натрію і 100 грам соди. Саме у такій пропорції.
 4. Це хімічно активні матеріали, тому якщо щось порушити, то може статися реакція, яка повністю знищить всю структуру заготівлі.
 5. З хімічною обробкою на цьому покінчено, далі йде термічна дія. Суміш, що вийшла, потрібно нагріти до 160 градусів за цельсієм. Коли рідина досягла потрібної температури, поміщайте до неї оброблювану деталь. Обробка має відбуватися 25-30 хвилин.

Якщо все зробили правильно, то оксидна плівка повинна надавати заготовці темно-синій або чорний відтінок.

Другий спосіб домашнього вороніння

Для виконання вороніння за другою методикою слід підготувати спеціальний лужний розчин.

 1. Робиться він із гідроксиду натрію, розчиненого у воді у великій концентрації.
 2. Коли розчин готовий, його нагрівають та поміщають туди деталь.
 3. Ця речовина не така хімічно активна, як попередня, тому обробка здійснюється довше.
 4. У середньому час, який деталь повинна провести в ємності, варіюється від 35 до 45 хвилин, залежно від металу та розмірів заготовки.
 5. Нагрів суміші варто здійснювати до 100 градусів цельсію.Не варто думати, що чим більша температура, тим ефективніша.

З хімічно активними речовинами краще не проводити температурні експерименти.


Фото воронення стали в домашніх умовах