Як знайти воду на ділянці для колодязя: найкращі способи пошуку води, де копати, і як знайти водоносну жилу

Як знайти воду на ділянці для колодязя? Перевірені методи пошуку води та визначення глибини її залягання на ділянці

На заміських ділянках, віддалених від населених пунктів, водогін іноді розташований далеко і єдиним джерелом питної води стає криниця.

Щоб знайти якісну водоносну жилу у межах присадибного господарства, треба досліджувати місцевість. Досвід багатьох поколінь зберіг традиційні методи пошуку кращих потоків підземних вод та характерні прикмети їхнього близького залягання.

Принципи розташування ґрунтових вод

У товщі землі є різні шари, одні з них легко пропускають воду, як пісок, а інші затримують, як базальтову основу. Водостійкі шари не дають воді спускатися нижче, і вона утворює підземні потоки ґрунтових вод. У кожній місцевості ці шари відрізняються не лише за товщиною, а й за якостями природних матеріалів.

Іноді жила розташовується між двома великими пластами жирної глини, де їх розділяє піщаний прошарок. Товщина піщаного шару з водою залягає під землею на різній глибині, а її величина може коливатися від дуже тонкої — до 10 метрів і більше.

Такі природні скупчення підземних вод виходять через переломи в товщі земляного полотна. Особливо великі чаші, заповнені водою, утворюють цілі підземні озера.

Можна приблизно розрахувати глибину підземних водоносних потоків, маючи у своєму розпорядженні карту місцевості. Найближче озеро покаже, скільки треба копати в кожній точці схилу, по її висоті над рівнем поверхні водойми.

Різні водні шари

При самостійному копанні колодязя воду можна знайти на глибині близько 2-х метрів, але цей поверхневий шар міститиме всі забруднення з поверхні землі, погано очищені невеликим шаром глинозему або піску.
Перший водоносний шар у спеціалістів з копання колодязів отримав назву «верховодка». Вода з такої криниці буває непридатною для пиття і її можна використовувати тільки для поливу або миття.

Небезпека та нестабільність дрібних колодязів полягає в тому, що при посусі вони швидко пересихають, а під час весняних паводків можуть переповнитися та затопити місцевість навколо.

 • Придатну для пиття та приготування їжі, чисту воду зазвичай знаходять на глибині 15 метрів.
 • Однак шари чистих пісків можуть залягати і глибше – від 25 до 30 метрів.
 • Натомість великий шар природного фільтра повністю очистить воду від хімічних та інших забруднюючих речовин.

Найбільш підходящі місця для колодязів

Приступати до визначення глибини залягання підземних вод слід у відповідних місцях. Видобуток води з-під землі має бути влаштований максимально безпечно та зручно. Тому розташування свердловин та будівництво надземної колодязної споруди має бути проведене відповідно до загальноприйнятих правил.

 • Джерела питної води допускається розташовувати не ближче 25-30 метрів від забруднених об’єктів, таких як звалища, туалети, вигрібні ями з відходами життєдіяльності домашніх тварин, місцеві каналізаційні колодязі та подібні до них ділянки землі.
 • Недотримання елементарних санітарно-гігієнічних правил при копанні колодязів може призвести до різних захворювань, а в ширшому охопленні навіть до епідемій серед місцевого населення.


Колодці не схильні до будинкових будівель ближче, ніж на 10 метрів, щоб уникнути небезпеки підтоплення фундаментів та підвальних приміщень.

Шахтні колодязі, які є єдиними джерелами води на ділянках, розміром 4 або 6 соток, допускається розташовувати на відстані не менше 5-ти метрів від стін капітальних будівель.

При визначенні місця для колодязя слід врахувати, що є об’єкти, поряд з якими ніколи не копають колодязі, до них відносяться:

 • Болотисті ділянки.
 • Місця, що зазнають частих сезонних затоплень.
 • Прилеглі до шосе та великі траси, ділянки.


На важких глинистих ґрунтах небезпека затоплення завжди набагато нижча, але заглиблену частину вертикального тунелю із зовнішнього боку корисно покрити шаром гідроізоляції. Такі заходи запобігають стіканню в колодязь брудних поверхневих вод, яких надміру буває під час весняного танення снігів або затяжних осінніх злив.

Народні прикмети для пошуку води

Перевірені роками ознаки близького залягання запасу води під землею допомагають знаходити багату жилу. Рано-вранці невеликі туманні серпанки в одних місцях будуть виглядати густішими, а також невеликими клубами підніматися над поверхнею землі, а потім опадати назад.

В таких місцях можна знайти достатній запас води для колодязя.

 • Про близьке розташування водоносної жили можуть багато розповісти тварини та комахи.
 • Собаки частіше риють ямки в землі від спеки саме у вологих місцях.
 • Кінці, наділені високою чутливістю і мають нюх сильніші, ніж у хижаків, відчуваючи спрагу, будуть бити копитом у тому місці, де близько є вода.

У таких місцях не можна зустріти нори дрібних гризунів, зате гуси та качки відкладають свої яйця саме там. Комарі та деякі види дрібної мошкари вважають за краще роїтися в ділянках, де відчувають підвищені випари з-під землі.


Можуть підказати місцезнаходження близького залягання ґрунтових вод вологолюбні рослини, які не зустрічаються у сухому ґрунті. До них відносяться: кропива, мати-й-мачуха, щавель.

Найкращим показником води на ділянці є верба, яка завжди нахиляється у бік більшої кількості вологи.

Індикатори вологості під час пошуку води

Водоносну жилу можна знайти декількома відомими способами. Для одного з них треба покласти в неглазуровані горщики із простої глини певну кількість солі та закопати в передбачуваних місцях.

За добу горщики слід відкопати і зважити сіль, що насититься вологи. Вода буде ближче в тому місці, де викопана сіль виявиться важчою за вагою. Також можна розставити по ділянці скляні банки, опущені шийкою вниз, а вранці подивитися, в якій з них виявиться більше конденсату.

Старовинний метод пошуку води за допомогою металевих рейок завжди вважався одним із найнадійніших.

 1. Для цього два однакові шматки дроту, довжиною близько 40 см, згинають під прямим кутом таким чином, щоб один із відрізків становив 15 см.
 2. Меншу частину обох рейок вставляють у трубки із пластику або дерева, щоб вони рухалися самостійно.
 3. Якщо жила знаходиться збоку від людини, то рейки однаково розгорнуться в її бік, а якщо вода під ногами, то рейки схрестяться.
 4. При віддаленні від жили дріт знову розійдеться в різні боки.За таким же принципом працює і суха гілка з виноградної лози, зрізаної так, щоб на основному стовбурі було одне відгалуження, під кутом близько 150 градусів.

Тримаючи гілку за кінці, треба стежити за основним стовбуром, який нахиляється вниз, коли людина з лозою наближається до водоносного підземного резервуару.

Фото правильного розміщення колодязя на ділянці