Двосхилий дах будинку своїми руками: покрокова інструкція зі збирання та встановлення крокв для даху приватного будинку, 105 фото

Двосхилий дах будинку своїми руками: монтаж, встановлення, порядок складання кроквяної системи + розрахунки, схеми та креслення

Літній сезон – час будівництва дачних будиночків, лазень, будинків та інших споруд. Хочете навчитися робити своїми руками? Почніть із азів. Одним із важливих елементів у будівництві будинку є покрівля.

У більшості забудовники воліють двосхилий тип дахів за їх універсальність та надійність. Для кожного даху можна придумати свій варіант побудови, відчути себе дизайнером.

Але для такого виду побудов потрібно мати за плечима досвід у виконанні покрівельних робіт. Краще виконувати все поетапно, у суворій послідовності.

З чого складається двосхилий дах

Основна частина даху – каркас (кроквяна система). Крокви розташовуються парно, їх з’єднують прогонами, латами, ковзаном. Каркасу збагненні зусилля своєї ваги, покрівельного покриття, вітрового та снігового навантаження.

Кроквильна система включає кілька складових:

 1. Мауерлат – служить опорою каркасу, яка приймає та передає навантаження від покрівлі стінам;
 2. Крокви – система скатного даху, що складається з балок, підкосів і вертикальних стійок;
 3. Стійка – розташована в центрі під ковзаном, є опорою, що передає навантаження на стяжку;
 4. Лежінь – додаткова опора для стійки;
 5. Обрешітка – дошки, що монтуються поперек крокв, на неї укладають покрівельний матеріал.

Як зібрати несучу систему двосхилим даху

 • Для початку виставляють готові крайні дерев’яні конструкції, що утворюють завершений фасад будівлі. Їх вирівнюють та зміцнюють за допомогою тимчасових упорів. Можливо, виникне необхідність встановлення тимчасового кріплення: для цього забивають дошку, яка стирчатиме над стінами. Ця маленька споруда допоможе вирівняти першу ферму, але це лише в тому випадку, якщо стіна рівна;
 • Наступним кроком буде встановлення шпагату між двома крайніми фермами, який ставиться там, де закінчуються кроквяні ноги. Горизонтальність натягнутого шпагату перевіряють спеціальним рівнем. У разі виявлених відхилень з’явиться необхідність підпиляння кроквяних ніг однієї з ферми, якщо кожна з них виставлена ​​строго у вертикальному положенні. Щоб переконатися у правильній геометрії крайніх ферм, між ними натягують шпагат;
 • Після цього дані ферми треба прикріпити до мауерлат.Тип обраної системи визначає спосіб її кріплення – будуть вони ковзними чи ні;
 • Ферми, що залишилися, встановлюють, дивлячись на натягнуті шпагати. Для підстрахування найкраще спочатку поставити на мауерлаті потрібний крок установки крокв, тим самим перевіривши правильність нанесення розмітки. А вже після цих дій піднімати та розставляти ферми. Щоб під час роботи випадково не збивалися поставлені крокви, їх скріплюють один з одним тимчасовими балками, ставлять укоси і розпірки. Їх можна спокійно зняти після набивання решетування;
 • Готову кроквяну систему «починають» гідроізоляційним шаром для зміцнення, потім зверху набивають решетування. Мембрана повинна бути встановлена ​​в обов’язковому порядку, щоб уникнути попадання вологи на утеплення, адже якщо ця справа розмокне, то гроші будуть викинуті на вітер! Холодні дахи не потребують обов’язкової гідроізоляції.

Що таке мауерлат та його призначення

Насправді дах є досить функціональною частиною будинку, адже він не тільки захищає будинок від зовнішніх впливів навколишнього середовища та прикрашає фасад, але й надає велике навантаження на несучі складові споруди.

Вона може впливати точково або розподілятися по всьому периметру – це залежить від конструкції та кріплення кроквяної системи.

Такому розподілу якраз сприяє мауерлат (брус, що є опорою для всіх елементів даху). Будівництво будинків проводиться з різних видів матеріалу, деякі з них не здатні витримати навантаження в одній точці, хоча самі по собі досить міцні.

До інших матеріалів кріплення кроквяної системи викликає труднощі за рахунок їх високої твердості.

Як встановлюється кроквяна система (покрокова інструкція)

Існують такі типи кроквяних систем:

 1. Наслонні – якщо кінці упираються в стіни будинку, а середину кріплять на додаткову опору;
 2. Висячі – упираються тільки в стіни;
 3. Ферми висячі зі шпалами – вони мають додаткові опори, що збільшують відстань, що покривається, до 12-15 м.

Основні етапи

Робота по монтажу крокв виконується в наступному порядку:

 • Для початку треба визначитися з видом кроквяної системи, яка вас влаштує, адже цих видів не порахувати на пальцях;
 • Для спрощення роботи з тонких дощок винаходять шаблони для всіх запилів та інших подібних деталей;

Види кроквяних систем

Далі складальний процес знаходиться в прямій залежності від виду вашої кроквяної системи.

 1. Наслонні треба ставити поступово, збираючи з елементів одразу на даху.
 2. Складання висячих крокв проводиться на землі і готова споруда піднімається на дах, виставляється у вертикальному положенні і кріпиться до мауерлату.
 3. З приводу такого виду установки складається двояка думка – з одного боку, займатися складанням на землі куди зручніше, ніж на верху, зате піднімати таку габаритну споруду буває дуже складно, якщо йдеться про серйозні великі будівлі.
 4. Для полегшення таких робіт ставляться дві похилі дошки, що впираються одним кінцем у землю.
 5. Другий кінець трохи стирчить над стіною. Потім ферми транспортують за допомогою таких підйомників.
 6. Але пам’ятайте, що такий вид робіт потребує певних знань та умінь, один найменший неправильний крок – і ваше будівництво не приведе ні до чого доброго. Важливо вивчити цю тему від і до і мати певні навички.

Також важливо вибрати правильний кут нахилу даху, хоча багато професійних будівельників не ставляться всерйоз до цього пункту, а дарма!

Наприклад, нахил двосхилих дахів повинен у середньому становити від 30 до 45 градусів.


Розрахунок кута нахилу даху

Саме від кута нахилу залежатиме рівень протистояння даху наступним факторам:

 1. Навантаження від дощу та вітру;
 2. Тиску снігу, що випав;
 3. Важу об’єкта, що знаходиться на даху. Наприклад, людину.

Розрахунок фронтонів даху

Для розрахунків фронтів двосхилих дахів створено спеціальний онлайн – калькулятор, який:

 • Відмінно визначить площу покриття даху та вагу вибраного покрівельного матеріалу;
 • Вичислить кут нахилу даху та одразу дасть рекомендації щодо вибору матеріалу покриття – підходить він для такого кута нахилу чи ні;
 • Визначить довжину крокв;
 • Обчислить кількість рядів решетування.

Фото двосхилим даху будинку