Вязкість фарби DIN: таблиця оптимальних значень. Інструкція, як правильно визначити вязкість складу фарби

В’язкість фарби в DIN — опис, що таке в’язкість лакофарбових матеріалів та як її визначити за DIN своїми руками

Ремонтні чи будівельні роботи майже завжди вимагають наявності лакофарбового матеріалу, адже у кожному будинку є така поверхня, яка згодом потребує фарбування. Застосування різноманітних видів фарб для фарбування різних поверхонь є одним із найпопулярніших способів освіжити або надати новий вид різним типам поверхонь. Дані види лакофарбових матеріалів є універсальними засобами фарбування.

Склад цієї фарби передбачає наявність алкідних лаків, наповнювачів, розчинників, пігменту, що фарбує, і багатьох інших складових компонентів, які забезпечують широкий вибір колірної гами.

Вибираючи фарбу, варто звертати увагу не тільки на її вигляд, якість, виробника та параметри, але й на показники в’язкості фарби, від якої залежить багато якостей самого матеріалу. Визначення цього показника є просто необхідним, адже від нього залежатиме правильне фарбування поверхні та термін служби матеріалу.

Варто відзначити, що визначити в’язкість матеріалу досить просто, існують спеціальні інструменти та таблиці, вивчаючи які ви зможете зрозуміти, для чого потрібен цей показник.

На що впливає в’язкість фарби

Уперше зіткнувшись із цим поняттям виникає питання: на що впливає в’язкість і які параметри від цього залежать? Сам термін в’язкості досить простий у розумінні, він позначає показник якості фарби та її призначення для нанесення на ті чи інші поверхні.

Дивимося перелік характеристик, на які впливає цей показник:

 • Час висихання матеріалу. Цей параметр залежить від товщини нанесених шарів. Зайва в’язкість негативно вплине на час, за який висохне фарба, показник зчеплення з поверхнею, а також показники міцності.
 • Утворення дефектних та нерівних поверхонь. Таке явище залежить також від товщини шарів.
 • Деякі фарбопульти не зможуть впоратися з дуже в’язким матеріалом, іноді вони можуть вийти з ладу.
 • Не підібравши оптимальні значення для різних типів поверхонь, можна зіпсувати як фарбувальний елемент, так і матеріал, на який він наноситься.

Як вимірюється в’язкість фарби

Вивчаючи це поняття можна зрозуміти, що найважливішим тут є саме процеси вимірювань показника та їх особливості.

Розглянемо основні нюанси:

 • Вимірюючи в’язкість фарби, слід розуміти, в яких одиницях вона вимірюється. Деякі виробники вказують цей показник за допомогою секунд (найчастіше вітчизняний), інші використовують ДИН показник.Тут також відображається проміжок часу, протягом якого фарба здатна пройти через спеціально підготовлений отвір. Саме від цього і залежатиме в’язкість фарби. Зрозуміти це досить просто, адже найбільш в’язкі типи матеріалу виходитимуть довше, ніж менш в’язкі види.
 • Звертаючи увагу на вимірювання, не можна не зупинитися на приладах, які допоможуть визначити в’язкість. Традиційно такими пристроями є віскозиметри, які мають форми воронок. Обсяги такої вирви суворо визначені стандартами та становлять сто мілілітрів. Фарба виходить з отворів, які також визначені та мають суворий показник у чотири міліметри. Варто зазначити, що ціновий показник на ці пристрої може відрізнятися. На ринку можна зустріти моделі як за двісті, так і за десятки тисяч рублів (зазвичай такі віскозиметри використовують лише у спеціальних лабораторіях).Загалом, можна побачити, що такі процедури не дуже складні, потрібне лише розуміння значень та наявність спеціальних інструментів. Слід розуміти, що для побутових потреб не варто купувати дорогі моделі, адже найчастіше у побуті досить дешевих моделей.

Як використовувати віскозиметр

Визначаючи в’язкість фарби, вам слід вивчити покрокову інструкцію з використання віскозиметрів. Такі прилади не вимагають спеціальних навичок, а значить, процес його використання дуже простий.

Процес експлуатації поділяють на кілька етапів, серед яких:

 • Заповнення вирв фарбою. При цьому необхідно заткнути вхідні отвори за допомогою пальців.
 • Відкриття вирви та запуск секундоміра відразу ж після відкриття.
 • Вимірювання часу, перш ніж витікне весь матеріал.
 • Запис результатів.

Варто сказати, що в ємностях можуть залишитися деякі фрагменти фарби, але їх не варто враховувати при визначенні цього показника.

Також окремою особливістю є температурний режим, який потрібно суворо дотримуватися, щоб вимір був найбільш точним.

Температура в приміщеннях, де проводиться ця процедура, повинна становити від вісімнадцяти до двадцяти двох градусів за Цельсієм. Такий самий показник має мати і фарба.

Як визначити оптимальне значення

Вивчивши весь процес вимірювання в’язкості та провівши сам захід, ви отримаєте результат секундоміра. Слід сказати, що були визначені значення, які вважаються стандартними для кожного окремого типу фарби.

Розглянемо їх докладніше:

 • В’язкість автомобільних лакофарбових матеріалів повинна становити п’ятнадцять – двадцять секунд.
 • В’язкість текстурних фарб має становити п’ятнадцять – двадцять п’ять секунд.
 • В’язкість грунтових фарб має становити п’ятнадцять – тридцять секунд.
 • В’язкість глазурних матеріалів має становити двадцять – тридцять секунд.
 • В’язкість латексних фарб має становити тридцять п’ять – сорок п’ять секунд.
 • В’язкість емалей та масляних складів повинна становити п’ятнадцять – двадцять п’ять секунд.

Отримавши результати після проведення вимірювання, вам необхідно звіритися з цим списком, щоб ваш показник збігався з оптимальним.

Як підібрати найкращого виробника матеріалу

Багато несумлінних виробників можуть не правильно вказувати, або зовсім не вказувати показники в’язкості.

Для того, щоб точно знати, що матеріал буде мати ті показники, які вказані на упаковці потрібно знати, який бренд вибрати.

Найкращими на ринках є:

 • Турецький виробник Маршалл.
 • Фінський виробник Фіннколор.
 • Російський виробник Емпілс.
 • Німецький виробник Альпіна.
 • Німецький виробник Дюфа.
 • Американський виробник Шервін Вільямс.


Фото-інструкція як розрахувати в’язкість фарби в DIN