Укладання тротуарної плитки своїми руками поетапно: інструкція з фото та покроковим описом, як правильно класти тротуарну плитку

Укладання тротуарної плитки своїми руками поетапно: все про розмітку доріжок, вибір матеріалів, форми, земляні роботи для укладання

Тротуарну плитку використовують для оформлення доріжок у парках, а також на території навколо заміського будинку. В даний час існує велика різноманітність типів плиток, що різняться за кольорами та фактурністю.

Завдяки широкій палітрі кольорів є можливість створити на своїй ділянці унікальний дизайн. Але при укладанні плитки самостійно необхідно думати не лише про неповторний дизайн, а й про стійкість конструкції.

Плитка, укладена відповідно до всіх правил, має високий термін служби. Тому, при укладанні плитки самостійно, необхідно дотримуватися певних правил. Це нескладна робота, яка не потребує специфічних знань у будівництві.Види тротуарної плитки

Існує кілька видів плитки:

 1. Штампована.
 2. Вібролита.
 3. Гранітна.

Штампована плитка відноситься до недорогих, але найменш зносостійких матеріалів. Вібролити матеріали мають високий термін експлуатації, але також високу ціну. Плитки бувають абсолютно будь-яких габаритів.

Перед покупкою плитки потрібно враховувати розміри прибудинкової території та її призначення.

 • Для оформлення доріжок немає необхідності купувати товсту плитку, допустимо використовувати матеріали завтовшки від 20 мм.
 • Для майданчиків бажано вибрати товщу плитку 70-80 мм.


Переваги та недоліки матеріалів

Вибролита плитка виглядає більш презентабельно, часто зустрічаються варіанти під дерево, камінь або цеглу. Відрізняється від інших високою вартістю, використовується на прибудинковій території котеджів або парковій зоні.

Вібропресовані матеріали мають нерівну поверхню. Вони використовуються на дорогах та площах.

 • Тротуарна плитка має велику кількість варіантів форм та кольорів.
 • На сьогоднішній день актуальні бюджетні матеріали, у складі яких бетон та глина.
 • Для обробки прибудинкової території заміських котеджів підійдуть матеріали, що імітують цегляну плитку.
 • Щоб покращити міцність матеріалів, виробники часто додають до складу гранітної крихти.

Одним із найдорожчих матеріалів вважається гранітна плитка. За твердістю вона можна порівняти з натуральним каменем. Гранітна плитка переносить будь-які погодні умови та має високий термін експлуатації.У порівнянні з бетонним покриттям, яке прослужить близько 3-4 років, гранітні матеріали здатні прослужити близько 25 років.

Підготовчі роботи

Перед початком роботи потрібно підготувати креслення прибудинкової території, щоб дізнатися про довжину і ширину ділянки. Від призначення та площі ділянки залежатиме вибір та кількість матеріалів.

 • Перед покупкою плитки необхідно розглянути всі особливості ділянки, наявність дерев, можливість прибрати їх з території, або обійти. Потрібно пам’ятати, що зі зростанням коріння дерев будуть піднімати ґрунт, що може призвести до того, що плитка деформуватиметься і кришиться. Бажано обійти дерева на відстані 1-1,5 м.
 • Після того, як усі нюанси враховані, потрібно підготувати ґрунт до укладання. Потрібно видалити верхній шар землі, розрівняти поверхню та створити шар із піску та гравію. Поглиблення залежить від призначення території. Для паркових доріжок достатньо 20 см, а для паркувальної зони – 30 см.

На наступному етапі слід утрамбувати землю. Це необхідно для високого терміну експлуатації майданчика, і унеможливлює просідання плитки.

Етапи роботи

Щоб тротуарна плитка мала великий термін служби, потрібно дотримуватись інструкцій. Можна самостійно укласти плитку за таких умов:

 1. Необхідно створити стік для відведення води. Дощі або сніг, що розтанув, потраплятимуть у проміжки, і поглинатимуться основою. В результаті чого елементи можуть, з часом, спучуватися. Проміжок відведення води необхідно розташувати між бордюрами.
 2. Потрібно враховувати розміри елементів та площу дороги. Для великої дороги потрібні габаритні елементи. Масивну плитку укладати важче: її важче переміщати та підганяти.
 3. Під майбутнім плитковим покриттям прокласти пластикові труби – це може знадобитися для прокладання каналізаційних труб. Навіть якщо немає необхідності в прокладанні труб зараз, бажано це зробити, інакше доведеться видаляти тротуарну плитку і робити роботу заново.
 4. Між основою та землею бажано розташувати геотекстиль. Завдяки цьому, у проміжках не проростатиме трава, а плитка не просідатиме.

Крок 1

Існує безліч способів укладання тротуарного покриття. Найактуальнішими вважаються:

 1. Лінійне укладання. Елементи розташовані паралельно один до одного.
 2. Укладання ялинкою. Плитки укладаються під прямим кутом одна до одної.
 3. Блочна кладка. Перші дві плитки поміщаються паралельно, як у лінійному укладанні, а наступні дві повернені на 180 градусів.

За бажання, можливо, вкласти елементи в мозаїку, завдяки чому біля прибудинкової території буде унікальний неповторний дизайн.

Крок 2

Крім плитки необхідно придбати такі матеріали:

 1. Щебінь.
 2. Пісок.
 3. Геотекстиль.
 4. Цемент.
 5. Бордюр.

Інструменти для укладання плитки своїми руками:

 1. Болгарка.
 2. Гумовий молоток.
 3. Лопата.
 4. Рівень.
 5. Колишки.
 6. Трамбувальник.
 7. Мастерки.
 8. Капронова нитка.

Крок 3

Дорожки необхідно розмітити смугами, на відстані 1-1,5 м. Бажано, щоб доріжки були розташовані під ухилом. Це потрібно для стоку води, інакше плитка, з часом, почне руйнуватися.

Після того, як попереднє укладання завершено, потрібно подивитися на рівень доріжок та на практичність їх використання.
Крок 4

Для того, щоб тротуарна кладка мала високий термін служби, потрібно підготувати під неї основу. Потрібно видалити верхній шар ґрунту на 25-30 см, прибрати всі рослини, що проростають, встановити стік для відведення атмосферної води.

 • Після видалення всіх непотрібних елементів, потрібно створити шар із щебеню та піску. Спочатку йде шар щебеню, після нього бажано прокласти шар геотекстилю, а потім шар піску.
 • Пісок необхідно залити водою та ретельно утрамбувати. Наприкінці необхідно створити ще один шар із піску та цементу, або купити спеціальну суміш. Для глинистого ґрунту бажано створити дренаж та ухил зі стоками.

Крок 5

При укладанні елементів необхідно пам’ятати, що кладка походить від себе, і кожна плитка ретельно підганяється, щоб уникнути зазорів між стиками.

Зазори не повинні перевищувати 2 мм.

 • Гумовий молоток і рівень допоможуть укласти всі плитки врівень.
 • Укладання плитки можна проводити лише в суху погоду і тоді, коли основа просохла після дощу.
 • Інакше термін служби тротуарного покриття значно скоротиться.
 • На останньому етапі відбувається кладка бордюру. Для встановлення знадобиться спеціальна суміш, а зверху камінь посипається піском.

Використовувати доріжки та майданчики можна через кілька днів, коли всі шари повністю висохли.


Фото красивого укладання тротуарної плитки