Триходовий клапан у системі опалення: принцип роботи, схема монтажу та підключення + поради щодо вибору з описом, навіщо він потрібен

Триходовий клапан у системі опалення: як вибрати, підключити і навіщо він потрібен? Принцип дії та монтажу своїми руками

Питання про значущість триходового клапана в системі опалення не новина. Відповідь абсолютно банальна – клапан використовується для забезпечення теплом конкретного місця.

Наприклад, такий пристрій потрібний вам якщо вам необхідно забезпечити підлогу підігрівом. Теплові потоки однаково розходяться як на радіатор обігріву, так і на підлогу завдяки підігріву.


Простіше кажучи, такий клапан є краном з двома ходами в одному корпусі для того, щоб водяні потоки здійснювалися рівномірно – в цьому полягає принцип встановлення такого клапана в системі опалення приміщень.

Характеристики триходового клапана

Якщо ви думаєте про встановлення триходового клапана, правильним рішенням буде розібратися в деяких характеристиках даного елемента. Такий клапан по праву вважається незамінним у системах опалення.

Незважаючи на те, що він здатний захистити ваш нагрівальний апарат (котел) та продовжити термін його експлуатації, цей елемент системи опалення здатний заощадити ваші гроші.

Якщо ви користуєтеся електричним котлом, то клапан здатний заощадити електроенергію, яку ви витрачали б на додатковий обігрів приміщення.

Крім того, такий пристрій може зберегти котел від перегріву. Тому дуже важливо встановлювати клапани в потрібних місцях, оскільки, встановивши їх не там, де потрібно, ви можете втратити час та гроші. Тому порадьтеся з професіоналом або довірте цю роботу фахівцям.


Види триходового клапана

Незважаючи на те, що клапан є маленькою невигадливою деталлю, його асортимент розділяється за способом управління:

 • Ручне керування.
 • Термоголовка – такий клапан вважається універсальним.
 • Електропривід – у приватних будинках такий вид клапанів має велику популярність. Його принцип роботи полягає в тому, що в нього вбудовані датчики, що видають команди на певний прилад у разі зміни параметрів води. Результатом є зміна температури приміщення і, відповідно, води.
 • Гідравліка.
 • Пневматика.

Критерії вибору

Для того, щоб правильно здійснити процедуру підбору необхідного вам клапана, дуже важливо враховувати ряд умов, наведених нижче:

 • Зверніть увагу на кількість контурів у системі опалення – це перша та головна умова, від якої залежатиме раціональність роботи клапана. З цим ви легко можете розібратися самостійно, чого не скажеш про інші умови.
 • Особливість виду клапана, що підходить саме вам.
 • Особливість діаметра труб, під який ви підбиратимете необхідний клапан.
 • Зверніть увагу на пропускну здатність трубопроводу системи опалення.
 • Зверніть увагу на матеріал, з якого виготовлений клапан. Саме він зможе забезпечити вам тривалу службу. Наприклад, деякі власники клапанів звертають увагу на те, що чавун менш довговічний, порівняно, наприклад, із латунним.

Схема роботи

Схема роботи клапана в системі опалення приміщень є універсальною. Вода, проходячи крізь такий клапан, змішує потоки води, що веде до продовження терміну експлуатації котла і для його економічного використання.

Тобто, робота такого невигадливого пристрою полягає у змішуванні вже нагрітої води, з щойно остигнула. Крім цього, часто клапани встановлюють термоголовки і датчики, які автоматизують цей процес найбільш точно.

 • Для того щоб зрозуміти механізм роботи триходового клапана, розберемо основи монтажу.
 • Змішувач з термостатиком встановлюється в системі опалення вузла змішувача при одиночному або багаторівневому розподілі тепла по трубах.
 • Вам необхідний вузол змішувача, оскільки у випадку з теплою підлогою необхідний додатковий контур розподілу теплоносіїв.
 • Під час підключення клапана не забудьте, що його установка відбувається лише після системних насосів.


Також важливо, щоб безпосередньо в клапан не потрапили залишки зварок та інші відходи.

Пам’ятайте, що рано чи пізно вам необхідно буде перевіряти його працездатність та відкривати його, тому необхідно передбачити можливість того, що вам доведеться зняти клапан безперешкодно та подивитися на те, що знаходиться всередині.

Звичайно, щоб установка клапана пройшла швидко і без втрат – варто скористатися допомогою фахівців, які знають всі підводні камені.

Кращі виробники

У зв’язку з тим, що триходові клапани є достатньо затребуваними на сучасному ринку теплового обладнання, вони мають величезний попит.

Тому, після того, як ви вирішите який саме клапан вам підходить, вивчіть найкращих виробників, щоб вибрати саме той клапан, який прослужить вам довгу службу.

Розберемо найкращих виробників 3-х ходових клапанів на ринку теплового обладнання.

 • ESBE – якщо у вас немає можливості купити дорогий клапан, виробник ESBE саме те, що вам потрібно. Маю досить низьку ціну на товар, виробник відповідає за якість та легкість у монтажі.
 • NAVIEN – вже дуже тривалий період часу цей виробник займає перші позиції у списку лідерів виробництва теплового обладнання, у тому числі 3-х ходових клапанів. Покупці відгукуються тільки позитивно через надійність та довговічність продукції. Виробник не заощаджує на матеріалах і ретельно перевіряє кожен продукт.
 • DANFOSS – продукція цього виробника користується особливою популярністю серед покупців за рахунок особливого точного регулювання та стійкості.
 • IVAR – цей виробник славиться такою ж гарною надійністю, як і всі інші, але в нього в арсеналі є клапани не тільки для систем опалення, але й для систем охолодження.
 • HERZ – цей виробник є №1 на сучасному ринку товарів опалення. Herz підкуповує покупців своєю надійністю та величезним функціоналом продукції. Асортимент товарів досить масштабний, що може радувати споживача. З продукцією Herz зможе розібратись навіть новачок.
Фото триходовий клапан у системі опалення