Зворотня в системі опалення холодна: що це таке, причини проблем з батареями в приватному або багатоквартирному будинку + способи усунення

Зворотня в системі опалення холодна: що робити і чому холодна при гарячій подачі? Пошук причин та способу усунення

Коли мова заходить про систему опалення та можливі проблеми, пов’язані з нею, варто насамперед розуміти, що вона є. По-перше, це складна конструкція.

Вона складається з кількох взаємопов’язаних елементів, без яких здійснення опалювального процесу у квартирі стає неможливим. По-друге, всі ці елементи поєднуються в контур.

У випадках, коли виникають проблеми з циркуляцією тепла по радіаторах, слід звернути увагу на моменти, які можуть тією чи іншою мірою вплинути на цей процес. Одним із таких моментів слід вважати проблеми із процесом обратки.

Що таке обратка в системі опалення

Як уже говорилося раніше, всі елементи системи опалення замкнуті в контур, і її робота циклічна. Тобто, з нагрівального елемента в батареї подається теплоносій (гаряча вода), яким наповнюються прилади опалення з метою їхнього нагрівання та подальшої передачі тепла.

Після цього значно охолоджена вода повертається в котел, щоб знову нагрітися та повторити попередню послідовність.

Отже, під оберненою варто мати на увазі повернення охолодженого теплоносія назад в нагрівальний елемент.

Що викликає проблеми зі зворотним зв’язком

Зрозуміло, в першу чергу слід розглянути, які причини можуть спричинити неполадки зі зворотним.

До них належить:

 • Поганий тиск води;
 • Невідповідний діаметр труби (менше встановленої норми), за яким подається вода;
 • Неправильний монтаж та встановлення труб;
 • Засув системи.

При виявленні холодної обратки рекомендують насамперед звертати увагу на напір води всередині системи. Для того, щоб обратка працювала як треба, система повинна бути влаштована таким чином, щоб вода безперервно циркулювала всередині контуру.

При зниженні швидкості проштовхування води теплоносія не зможе проганяти холодну воду вчасно. Це, у свою чергу, призведе до охолодження батарей. Проблемі з недостатнім натиском води найбільш схильні до приміщення на верхніх поверхах будинків.

Друга найбільш поширена проблема полягає у засмічення системи. На жаль, чищення опалювальних труб у багатоповерхових будинках проводяться набагато рідше, ніж вимагають правила. Отже, усередині труб осідають опади, які згодом забивають контур, і є причиною поганої прохідності води, значно знижуючи її швидкість.Вважається, що найбільш проблематична причина – поганий монтаж опалення. Тобто, коли за встановлення та прокладання труб береться недосвідчений новачок, не маючи необхідних знань, завжди є ризик, що він може десь наплутати або вибрати елементи, які не підходять один одному за розміром. Ось чому бажано звертатися за послугами до фахівців.

Варіанти розв’язання проблеми зі зворотом

Залежно від того, що є першопричиною виникнення неполадки, підбираються відповідні методи її усунення. Наприклад, якщо зворотня погано працює через недостатній напір або швидкість води, рекомендується придбати спеціальний насос.

Його робота полягатиме в проштовхуванні води в систему з певною силою, щоб уникнути застою та забезпечити безперервний рух рідини по батареях.

 • При засміченості труб можна скористатися спеціальними водними сумішами, біопрепаратами або використовувати пневмо-гідроудар.
 • У випадку з біопрепаратами, вони являють собою використання особливих мікробів, які запускаються в систему і сприяють розщепленню накипу, що застоявся там, опадів та інших відкладень.
 • Їх добре використовуватиме старі системи. Процес очищення триватиме лише кілька днів. Щодо використання пневмо-гідроудару, він сприяє пробиванню накипу та шлакових відкладень, не пошкоджуючи при цьому стінки труб.

Усунення повітряної пробки

Однією з найпоширеніших і найчастіших причин, що пояснює, чому батареї холодні, є наявність зайвого повітря в системі. Це, у свою чергу, перешкоджає безперервній циркуляції води в системі.

Вирішується проблема досить легко, за допомогою видалення зайвого повітря із системи.

 • Повітря можна випустити, відкривши кран Маєвського. Якщо при його частковому відкритті ви почуєте шипіння, то не сумнівайтеся, що проблема виявлена ​​і ви на правильному шляху.
 • Залиште кран у відкритому положенні, доки не перестане виходити повітря і не почне витікати теплоносій.
 • Однак, не дозволяйте витікти величезній кількості води, інакше, при її нестачі виникне інша проблема – нестача тиску всередині системи.Якщо повітря надто багато, за один раз випустити його не вдасться. Рекомендують відкривати кран кожні півгодини або кожну годину. При успішному завершенні роботи радіатор стане гарячим.

Але, що залишається робити тим, хто стикається з такою проблемою, як відсутність вентиля на батареї? Наприклад, на радіаторах старого взірця такого крана немає. Проте, навіть із такої ситуації можна знайти вихід. Пропонують зробити таке:

 1. Повітря можна усунути за допомогою спеціальної сполучної муфти, яка знаходиться на підведенні теплоносія до батареї.
 2. Послабити заглушку на радіаторі, і тоді все зайве повітря піде.

Повністю відкручувати заглушку все ж таки не варто. Потрібно зрозуміти, куди крутити вентиль. Якщо на муфті буде написано «л», відкручувати її потрібно буде праворуч.

Не потрібно прикладати занадто багато сил, щоб не пошкодити труби. Коли справа буде зроблена, і потрібно буде закручувати муфту назад, різьблення радять обмотувати клоччя, щоб уникнути просочування води.

Наслідки від проблем зі зворотним зв’язком

У цій статті вже згадувалося, що неполадки зі зворотньою необхідно усувати якнайшвидше. Тепер надамо вам список причин, які пояснюють, чим загрожує повільність у даній справі.

 1. Поганий прогрів батарей.Логічно, що у цій ситуації насамперед постраждає якість опалення. Приміщення не буде прогріватись належним чином, і в кімнатах буде низька температура.
 2. Диссонанс між температурами, тобто дуже велика різниця між тим, вода з якою температурою подається і з якою повертається назад у котел. Це призводить до утворення конденсату всередині котла, який, вступаючи в хімічну реакцію з вуглекислим газом, що виділяється, перетворюється на кислоту. Ця кислота руйнує внутрішні стінки котла, що призведе до його поломки.Фото правильної системи опалення