Робочий тиск у системі опалення у приватному будинку: для чого потрібно, як регулювати своїми руками, скільки атмосфер має бути

Робочий тиск у системі опалення у приватному будинку: який має бути, як створити, знизити, розрахувати та що робити при перепадах?

Основними параметрами, що характеризують ефективність мереж теплопостачання, є температура, витрата енергоносія та тиск у системі.

Які значення можуть забезпечити оптимальне функціонування опалювального обладнання на всіх ділянках, із встановленими радіаторами, обігрівом підлог? Власник приватного будинку має регулярно відстежувати показники, що свідчать про його нормальну роботу.

Один із найважливіших параметрів, які необхідно контролювати, — внутрішній тиск. Ефективність та тривалість роботи будинкової тепломережі безпосередньо залежить від нього.

Оптимальні значення тиску для приватних будинків

У системі без рідкого теплоносія тиск звичайний для атмосфери – 0,1 МПа або 1 Bar.

Загальний показник формується на підставі таких складових:

 • Гідростатичний напір – створюється теплоносієм і при непрацюючому котлі, формується тиском водяного стовпа. У відкритій системі зверху монтується спеціальний резервуар – бак розширення. За рівнем його заповнення слід проводити вимірювання висоти опалювального контуру.
 • Динамічний тиск — створюється в мережах закритого типу насосом для циркуляції та конвекцією (нагрів та охолодження безпосередньо впливають на об’єм води). Такі показники часто відрізняються у місцях скріплення різних за діаметром труб, розташування запірних клапанів та багатьма іншими моментами.

Загальні значення впливають на швидкість циркуляції енергоносія в трубах, безпосередній теплообмін на різних ділянках опалювального контуру, а також при збільшенні тиску відбувається зростання коефіцієнта корисної дії тепломережі, адже знижується опір у системі.

Стабільний робочий тиск та оптимальні, відповідно до супровідної техдокументації, показники для обладнання дозволяють зменшити втрати тепла та гарантують отримання енергоносія віддаленими ділянками будинку майже з тими самими температурними показниками, що й під час нагрівання у котлі.

Теоретично для нього можливе будь-яке значення, аби витримувало опалювальне обладнання з котлами та радіаторами. Виникає цілком розумний та обґрунтований інтерес до питання про робочий тиск.

Це максимальні показники, які можна переглянути в технічній документації обладнання. Згідно з встановленими нормативами, для приватного будинку оптимальний тиск до 3 Bar, хоча окремі агрегати мають і нижчу межу.

Закритий та відкритий типи опалювального контуру

Перед проведенням будь-яких розрахунків потрібно розібратися, яка із систем встановлена, у чому головні відмінності. Отже, основне – це наявність бака розширення (допомагає зібрати надмірну рідину) у відкритій тепломережі та герметичність системи у закритій.

Мембрана всередині судини в останньому типі теплосистем поділяє його на 2 відсіки. Один заповнений повітрям, інший під’єднаний до загальної магістралі. Така конструкція дозволяє прибирати зайву рідину зі збільшенням її обсягу під час нагрівання. А при охолодженні води та її зменшенні в обсязі вона допоможе заповнити нестачу.

 • Розширювальний бак встановлюється нагорі опалювального контуру, наприклад, на горищі або іншому спеціальному приміщенні на висоті, з’єднується зі стояком опалювальної системи, а з іншого боку – зливом, що захищає у разі переповнення.
 • Для створення в мережі відкритого типу тиску в 1 Bar потрібно установка бака на висоту 10 м від мінімальної. Для середньої потужності в 3 Bar (як правило, стандартні котли) знадобиться висота понад 30 м.
 • Саме це причина частішого вибору систем опалення відкритого типу для малоповерхових будівель. Робоче значення тиску в них в окремих випадках буває вище звичайного гідростатичного навіть при нагріванні, а значить встановлювати додаткові запобіжники, крім обладнаного зливу, не потрібне.

Запам’ятайте, нормальна робота системи відкритого типу забезпечується встановленим котлом на найнижчому рівні опалювального контуру та бака на найвищому.

На тиску в закритій системі набагато більше відображаються зміни температури води і обов’язково потрібно встановлювати запобіжні клапани. Зазвичай для двоповерхової будівлі ставлять на позначку 2,5 атм. У невеликому будинку зберігається межа 1,5-2 атм.

Навіщо відстежувати тиск під час опалення будинку

Різниця напору при подачі води та при русі її у зворотний бік відображає те, наскільки ефективно працює конкретна система.

Невелика свідчить, що теплоносій успішно проходить по трубах і приміщення отримують належну кількість енергії, а підвищення цієї різниці з великим перепадом сигналізує про збільшення опору ділянки, знижену швидкість течії та надмірне охолодження.

 • Наскільки швидким буде водяний потік та теплообмін між об’єктами на різних ділянках системи, можливі втрати тепла, ККД мережі безпосередньо відображає показник загального тиску.
 • Підтримувати його дуже важливо для ефективної роботи опалювального контуру по всій будівлі. Стабільність значень дозволить скоротити втрати і забезпечити швидкий розподіл теплоносія по всіх куточках будинку практично з показниками температури, отриманої під час нагрівання.

Великі перепади на довгій лінії теплопостачання, де багато радіаторів із термостатичними вентилями, можна врегулювати за допомогою автоматичних обмежувачів.

Створювати надлишковий тиск у закритих системах необхідно для:

 • Забезпечення примусового руху рідини в трубах;
 • Контроль стану мережі за манометром, щоб своєчасно її поповнювати або лагодити;
 • Під тиском відбувається швидший розігрів.Домовласникам цікавий другий пункт із цього списку — показання пристрою з вимірювання, щоб було зрозуміло, наскільки справна та працездатна вся конструкція опалювального контуру.

Причини перепаду тиску в системі опалення

Стрибки після початку опалювального сезону через 2-3 тижні вимагають уважного огляду для виявлення можливих проблемних місць. Втрата тиску може спричинити забруднення, дрібні тріщини, велике зношування, можливі недоробки виробника обладнання, а також дефект бака розширення.

Серед поширених причин:

 • Витік.Потрібно перевірити різьбові з’єднання, можливо замало ущільнювача, або для труб з поліпропілену було порушено зварювальну технологію;
 • Повітря. Після запуску системи на постійне опалення їй потрібно адаптуватися. Спочатку такі зниження тиску – норма, а відрегулювати його вдасться поповненням теплоносія, воно підвищиться до належних показників.
 • Нові батареї із алюмінію. Контакт радіаторів з водою дасть хід окисної реакції. Вона закінчиться після окислення всієї площі та ситуація стабілізується.

Виявивши сильні перепади тиску, варто проконсультуватися зі спеціалістом, адже причини можуть бути різними. Інженер проведе діагностику системи опалення, перевірить, наскільки справно і точно працюють манометри, повітровідвід, запобіжники.

Сучасне опалювальне обладнання оснащене спеціальними датчиками, що реагують не просто на стрибок напору, а на зміну температури енергоносія.

Будь-які проблеми в роботі опалення у приватному домоволодінні приносять не лише дискомфорт та витрати на ремонт обладнання, нерідко можуть постраждати люди або ушкоджується і сама будівля. Важливе уважне ставлення до системи та компетентність під час здійснення контролю.

Фото найкращої системи опалення для дому