Планування ванної кімнати – 140 фото практичних ідей організації простору в обмежених умовах

Як розмістити все необхідне? Нюанси дизайну, оформлення та зонування (140 фото ідей)

Значення ванної кімнати важко переоцінити. Вона нерідко служить купальною, туалетом та пральною одночасно. Адже всередині санвузла крім типової сантехніки можуть бути встановлені сушарки для рушників, умивальник і навіть вікна.

Не дивно, чому планування ванної кімнати турбує цільову аудиторію не рідше, ніж ремонт у решті кімнат. Доходить до того, що оновлювати санвузол доводиться насамперед.

Що таке планування

Перш ніж розпочинати оновлення санвузла, необхідно з’ясувати мету безпосередньо планування – створення оптимальних умов для експлуатації відповідно до площі простору та вимог користувачів.

Тому планування – не просто проектування та облаштування окремо, це цілий комплекс заходів:

 • Оцінка простору;
 • Вибір відповідного інтер’єру;
 • Оздоблення площин;
 • Організація освітлення;
 • Меблювання (розміщення меблів);
 • Декорування.

Головне, щоб у завершеному стані санвузол влаштовував своїх користувачів у всьому. Зокрема, йдеться про простір, комфорт, безпеку та функціональність.

Актуальність планування

Щоб гідно оцінити простір під майбутній санвузол, необхідно для початку розібратися з особистими вимогами.

Цільова аудиторія починає планування всередині санвузла з наступних причин:

 • Невелика площа;
 • Нестача освітлення;
 • Мало вільного місця для пересування;
 • Підвищені вимоги до функціональності.

Примітно, що усунення конкретної проблеми може вирішити інші. Наприклад, планування маленької ванної при використанні вікон відразу візуально розширює простір і дарує природне денне світло.

А якщо всередині кімнати мало місця для пересування, то купальню та вертикальну пральну машину можна замінити душовою кабіною та вбудовуваною моделлю відповідно. Водночас у кімнаті підвищиться рівень функціональності.

Причому ця функціональність може позитивно позначитися на мікрокліматі: ніхто не скасовував укладання теплої підлоги та встановлення вентилятора в отворі вентиляційної шахти.

Вибір інтер’єру

Хай-тек, лофт, етно – всередині санвузла можна влаштувати будь-який інтер’єр. Вистачило б лише місця.

Тому вибір конкретного напрямку залежить від площі простору:

 • Площа до 6 кв.м – оновлюється виключно за рахунок сучасного стилю;
 • Площа понад 6 кв.м. – вітають будь-який дизайн, зокрема класичний.

Класика передбачає багато громіздких, округлих та важких виробів (сталевий радіатор, дерев’яні вікна, підвісні лампи, купальня на чотирьох ніжках). У сучасної течії все навпаки.

Одні вироби на кшталт умивальника та радіатора можуть взагалі бути відсутніми, інші – замінені новими зразками (змішувач, душова кабіна, настінний унітаз).

Оздоблення площин

Мало хто знає, що фон може візуально розширювати або звужувати простір. Відповідний ефект залежить від використання конкретної палітри кольорів. Причому не можна не відзначити обсяг та вибір площини.

Недарма фото планування ванної в чорно-білому кольорі виглядає лаконічно, але заплутано. Цей стиль хороший в обмеженому виконанні, коли одна-три площини залишаються світлими або частково. Тобто при виборі оздоблювальних матеріалів важливо дотриматися гармонійного співвідношення.

При цьому не варто зрікатися базових правил:

 • По-перше, матеріали повинні бути вологостійкими (плитка, гіпсовий картон, вінілові панелі, натяжна стеля, ламінат);
 • По-друге, колірна гама має бути світлою або нейтральною (бежевий, пісочний, блакитний, м’ятний, свинцевий тощо);
 • По-третє, різницю між площинами можна створити за рахунок різних відтінків та яскравості.

Хоча сантехніка в більшості випадків йде білої, світлі стіни є прекрасним фоном для тематичного облаштування.

До того ж крім душової кабіни, купальні, унітазу та умивальника всередині ванної кімнати можуть бути пральна машина, сушка для рушників, вікна, умивальник і т.д. Що вже казати про декоративні атрибути.

Організація освітлення

Підведення електропроводу прийнято здійснювати напередодні обробки, встановлення світильників – після. Тому саме планування суміщеної ванни або розділеного санвузла відбуваються в першу чергу і за допомогою програмного забезпечення, щоб можна було заздалегідь оцінити майбутній стиль.

Біда в тому, що не кожен готовий знімок допомагає проаналізувати:

 • Потенціал денного освітлення залежно від вікон;
 • Рівень штучного освітлення в залежності від кількості та потужності світильників.

Само освітлення буває місцевим та загальним. Усередині санвузла площею до 6 кв. можна обмежитися стельовою системою освітлення у вигляді вбудованих панелей або точкових світильників.

При організації ніші, умивальника або душової кабіни всередині місткої ванної кімнати вже доведеться придивитися до допоміжного місцевого освітлення. Воно влаштовується за рахунок настінних бра або точок.

Щодо люстри, то вона у підвісному стані небезпечна. Цю модель вітають класичні напрямки та Лофт за умови, що вона висітиме над зоною для переміщення по санвузлу.

На окрему увагу заслуговують вікна. Вони знаходяться не в кожній ванні, і тому є справжньою знахідкою. Головне – завершити їх плівкою, що відбиває, або завісами.Також рекомендується вбудовувати у віконний отвір короб із робочими стулками, які можна відкривати для вентиляції.

Вибір складу профілю – справа особисто кожного. Але треба розуміти, що лісовий масив менш надійний, ніж пластик, і загалом підходить переважно класичним інтер’єрам.

Мебліровка

Вибір та розміщення меблів у санвузлі також залежать від його площі. Якщо на кону планування ванною 3 кв. м., то від меблів взагалі треба відмовитись. Хіба що невагома скляна полиця і ніша можуть стати в нагоді в тісному просторі.

Те саме стосується площі 4 кв.м і роздільного санвузла. Більш просторі кімнати вітають меблі зі збільшенням площі на один квадратний метр:

 • 5 кв.м – умивальник із вузькою стільницею;
 • 6 кв.м – підлоговий умивальник з тумбою або його вузький аналог;
 • 7 кв.м і більше – будь-який умивальник із тумбою, настінна полиця.

Під вузьким умивальником може бути пральна машина за умови, що вона вбудовується. У невеликих санвузлах передню модель краще не встановлювати.

Декорування

За функціональністю ванна кімната поступається лише кухні. Проте поширена тіснота всередині санвузла робить його специфічним. Часто сантехніка та меблі вже служать певним декором.

А щоб декоративний ефект посилився, доведеться:

 • Придбати купальню незвичайної форми з лаконічним змішувачем;
 • Встановити на тумбу раковину у вигляді блюдця (цей прийом характерний стилю Лофт);
 • Замінити у душовій кабіні типове скління на аналог синього, бірюзового або фіолетового відтінку;
 • Придбати чорну або червону пральну машину;
 • Встановити на двері рушникосушка (головне, щоб він відповідав змішувачу);
 • Прикрасити підвіконня горщиком з рослиною;
 • Сотримати однакові двері та вікна (йдеться про профіль);
 • Замінити скло в склінні на вітраж (цей прийом характерний стилям Готика та Ампір).

Інші дрібниці, починаючи від різнокольорового банного приладдя і закінчуючи підлоговим килимком, сприяють хороводу фарб.

Але не варто зловживати рушниками та завісами, адже через текстиль лаконічний інтер’єр перетворюється на «пральню» або «комуналку». Тому обрамлення для купальні має бути одно- та двоколірним.

Від несучих струн та різних перекладин для сушіння білизни краще відмовитись, т.к. замість них вже давно можна використовувати сушарку для рушників.


Фото планування ванної кімнати