Розетка у ванній: правила встановлення та вимоги до вологозахисту (поради щодо розміщення, 90 фото)

Розетка у ванній – де і які можна встановити? Ідеї ​​та поради щодо монтажу та підключення

Комфорт для сучасної людини пов’язаний із можливістю користуватися електроприладами в будь-яких умовах. І встановлення розетки у ванній кімнаті розглядається сьогодні не як примха, а як необхідність.

Монтаж точок живлення побутової техніки проводиться згідно з нормативними документами. Тому місце для них вибирається не довільно.

Влагозахисна розетка для ванної

Зовсім недавно розмова про монтаж розеток у ванній кімнаті, де підвищений рівень вологості, викликала б подив. Їх виносили за межі кімнати, встановлювали зовні. Ситуацію переламала поява вологостійких розеток.
Оскільки потрібно включати відразу кілька побутових одиниць, то точка живлення в кімнаті не може бути одна.Сьогодні монтується відразу кілька одиниць врозкид або блок розеток плюс вимикач.

Під кожним електроприладом розробляється своя схема установки точки живлення. Так, наприклад, розетка для пральної машини у ванній та для водонагрівача монтується із застосуванням силових ліній.

У будинках старої будівлі рекомендується прокладати кабель з вимикачем саме під цю точку (окреме ПЗВ).

Для точки харчування під бритву, плойку, фен достатньо буде двожильного дроту, хоча переважно кабель із заземленням.

Вибір розеток з маркуванням та пристроєм

Недосвідченій людині візуально важко зрозуміти, яка розетка підходить для ванни, а яка для кухні. На погляд вони однакові. Якщо для кухні важливим є показник пристрою захищеності від пилу, то для ванної кімнати – потрібен рівень її вологозахищеності.

Фахівці радять зупиняти свій вибір на розетці з маркуванням не нижче 4.

 • Маркування IP55 або IP65 найчастіше вибирається.
 • Друга цифра – це рівень вологозахищеності.
 • Не боїться попадання великого струменя води з цифрами маркування 6,7,8.

Модель із кришкою на пружині ще більше зміцнить упевненість, що всі заходи безпеки вжиті. Завдяки такій пружинці кришка не відкриється випадково.

У ванній, де підвищений рівень вологи, не можна монтувати блок розеток відкритим способом. Їх встановлюють усередині кожуха із підвищеною герметичністю.

На фото модель розетки для ванни із захистом, при виборі якої можна знизити вологозахисний показник IP.

У роботі перевірено пристрої від брендів:

 • Франція, Schneider Electric;
 • Німеччина, GIRA;
 • Швейцарія, АВВ;
 • Складання в Росії, Wessen;
 • Італія, Bticino;
 • Туреччина, Viko.

Поділ ванни на зони електробезпеки

Як би не було захищено пристрій від вологи, краще уникати ризику та не монтувати розетку поблизу джерела води. У своїй роботі фахівці враховують розподіл ванни на ділянки електробезпеки.

Таке зонування кімнати з підвищеною вологістю зафіксовано у документах ГОСТ Р 50571.11 (1996) та ПУЕ (7.1).

 • «0» Червона зона – займає внутрішню частину душової кабінки, ванни, раковини. Монтаж розеток будь-якого маркування заборонено.
 • «1» – Це зона у ванній під раковиною та зверху чаші, де монтувати розетки з потужністю 220В заборонено. Допускається через автомат підключення бойлера з маркуванням класу не нижче за IPX5.
 • «2» – Простір 0,6 м від чаші, від кабіни та навколо раковини. У цій зоні розеток немає. Встановлюються прилади (бойлери, світильники, дзеркала), що підключаються до точки живлення із зони «3».
 • «3» – Найвіддаленіша зона від джерела води. Розетки не нижче IP44 та IP54 монтуються тут.

У крихітній кімнаті може не залишитися простору під зону «3». І тут точки живлення під електроприлади виносяться її межі. Для зручності вони розміщуються поблизу дверей зовні.

Електробезпечне зонування ванни є актуальним до висоти 2,25 м. Якщо висота кімнати більша, то підключити бойлер або пральну машинку можна на висоті 15-20 см від стелі. Це може бути актуальним у малогабаритній ванній кімнаті.

Якщо побутова техніка підключається до індивідуальних автоматів на центральному щитку, це пом’якшить вимоги до строгого розташування розеток по зонах. Але перевага все ж таки віддається «3» зоні.

Норми щодо вибору місця монтажу розетки

Місце та висота монтажу розеток у ванній вибирається не випадково, а задаються нормативами.

 • Конденсат на стінах у ванній кімнаті – характерне явище. Посилюється він на суміжній стінці з сходовим прольотом. Чим ближче до підлоги, тим більша вогкість. Розетки тому монтуються по периметру кімнати на висоті від 1,3 метра.
 • Точка живлення повинна бути віддалена від труб подачі газу на відстань 0,5 м. Ця норма задана газовою службою. Потрібно зберігати безпечну відстань, що не дозволяє торкатися одночасно металевих труб комунікацій і блоку розеток.
 • Побутові прилади та меблі в кімнаті не повинні заважати підключатися до точки живлення. Немає норм, які визначають кількість вільного простору навколо розетки. Це, мабуть, показник комфорту.

Норми безпеки

Використання автоматів (ПЗВ) допоможе уникнути небезпечних для життя ситуацій. Пристрій захисного відключення припиняє подачу струму, якщо відбуваються поломки:

 • На корпусі розетки видно текти.
 • Сталося короткочасне замикання.
 • Токівні частини пристрою доступні і є можливість доторкнутися до них людині.

Автомат підбирається за основним показником – цифрове позначення струму витоку.

Показник друкується на корпусі автомата (мкА). Автомат спрацьовує за максимального показника 30 мкА.

 1. Схематичне відображення живлення пральної машини від електромережі
 2. В якості додаткової гарантії безпечної роботи електроточки у ванній монтується автомат на 10 мкА.
 3. Такі чутливі автомати монтуються на нові лінії, щоб вони не зупиняли роботу на старій лінії через помилкові реагування.
 4. Точка живлення з побутовою одиницею у ванній приєднується до автомата. Він виводиться за межі кімнати на головний щиток будинку.
 5. Без кабелю заземлення говорити повного ланцюжка безпеки не можна. Він вирівнює потенціали до повної безпечної межі.

Заборонено використовувати старі методи заземлення через трубопровід з металу або будівельну арматуру.

Фото правильного розміщення розеток у ванній кімнаті