Люстра до зали: огляд красивих новинок з каталогу 2022 року!

Люстра до зали — яку вибрати? 100 фото ефектних моделей люстр із прикладами використання у дизайні інтер’єру

Півтора століття тому будинки освітлювалися свічками, а електрика вважалася дивом. Сьогодні не лише джерела освітлення вражають своєю різноманітністю. Асортименти світильників настільки величезний, що часом дуже складно зробити вибір на користь того чи іншого приладу.

Але якщо розуміти, що перед кожним світильником стоїть своє завдання, то коло пошуків звужується. То що найбільше підходить для освітлення вітальні? Оскільки це найпарадніша, велика й багатофункціональна кімната, то й світло в ній має бути, насамперед, різноплановим – і за певними зонами, і загалом.

Зрозуміло, загальне освітлення має бути яскравим. І найкраще з таким завданням справляються люстри.
5 .jpg”>

Конструкції люстр

Насамперед – люстри бувають стельові та підвісні. Вибір будь-якої з цих двох категорій залежить від висоти стелі у приміщенні. Виріб не повинен опускатися надто низько – від підлоги до крайнього плафона має бути не менше двох метрів.


Щоб уникнути враження масивності та громіздкості, варто звертати увагу на ширину люстри – діаметр (або відстань між крайніми точками) не повинен бути більше ніж 1/3 від ширини вітальні.

Для стельових моделей характерна невелика висота. Вони кріпляться безпосередньо на стелю – тому не рекомендується використовувати цей тип люстр разом з натяжними стелями. Нагрівання ламп може деформувати полотно.

Щодо підвісних варіантів, то їх висота регулюється за допомогою спеціальних шнурів, ланцюгів, також є широкий вибір моделей на штанзі. Конструкція будь-якого з таких світильників передбачає можливість зменшення або збільшення відстані до стелі. Перевага штанги перед рештою варіантів – стійкість, міцна фіксація.

Критерії вибору

Окрім конструкційних особливостей є ще ряд ознак, які допомагають зробити вибір на користь певної моделі, яка найбільш органічно впишеться в інтер’єр.


Дизайн будь-якого світильника складається із трьох основних компонентів: стилістики, кольору, матеріалу. Шикарний дизайн – це коли люстра виглядає ефектно і ефективно справляється з покладеними на неї завданнями.

Стилістичні рішення

Сьогодні відома величезна кількість стилів, проте всі їх можна умовно об’єднати у чотири основні напрями: класика, модерн, етно та сучасний стиль.


До традиційного класичного напрямку відносять не лише класицизм, ампір чи бароко, а й вікторіанський чи романський стиль та інші подібні відгалуження. Головне – наліт певної історичної доби.

 • До модерну слід зараховувати всі стилі, в яких традиції майстерно переплетені з віяннями сьогодення.
 • У свою чергу, сучасний напрямок – це лаконічність, простота, максимальна функціональність та холодна чіткість.

Етнічним стилям притаманні різні риси історії, культури, традицій того чи іншого етносу.


Колористика

Від того, які кольори вибрано для загального оформлення вітальні, залежить, власне, і колір світильника. Можна виділити кілька найбільш затребуваних колористичних рішень для різних люстр:

 • Білий – це свіжість, простір, легкість. Подібний вибір не збільшить візуальне сприйняття навіть у маленькому приміщенні;
 • Для бежевого, кремового, жовтого відтінків властиво привносити в інтер’єр тепло, домашній затишок. Використання цих кольорів доречно за будь-якої стилістики;
 • Чорному кольору місце у претензійній обстановці. Колір, безсумнівно, додає люстрі солідності та презентабельності. Це дуже ефектно, і може виглядати гармонійно в будь-якій вітальні;
 • Використання яскравих кольорів (червоного, синього, зеленого та інших) не виключено – вони оригінальні та виразні. Але до вибору моделі слід віднестися уважно – потрібно дотримуватися вимог вибраного стилю.


Матеріали для люстр

З чого зазвичай виготовляють каркаси? З металу, рідше – з дерева (досить часто у поєднанні з тим самим металом). Для плафонів та абажурів вибір різноманітніший – крім деревних та металевих варіантів великою популярністю користуються кришталеві, скляні, текстильні, пластикові вироби.

 • У тренді – екологічна чистота матеріалу, тому натуральні тканини, кришталь та деревина мають перед іншими компонентами перевагу. Однак від будь-якого з матеріалів залежить те, як сприйматиметься люстра, як емоційний настрій створюватиме.
 • Характеристика хромованого металу – строгість та холодність; кованого – солідність та достовірність; з кришталем все виглядає урочисто та помпезно, а текстилем та натуральною деревиною – по-домашньому затишно та тепло.

Спрямованість світла

Крім перелічених компонентів важливо враховувати, як поширюватиметься світло від люстри – адже плафони можуть бути спрямовані не лише вгору та вниз, а й на всі боки. Через це можливе інтенсивніше освітлення у певних напрямках.

Тому необхідно заздалегідь визначитися з функціональним навантаженням не тільки всі вітальні, але й певних її зон.Тобто, якщо у вітальні часто збиратимуться за столом гості, то слід підшукувати модель, яка максимально ефективно висвітлюватиме стіл.

Якщо тут передбачається проведення затишних сімейних вечорів, то чудово виглядатиме модель, що дає розсіяне світло – або з великим матовим плафоном, або зі світловим потоком, спрямованим у стелю, від якого світло відбивається і рівномірно розсіюється по кімнаті.

>

Типи ламп

Для створення певного освітлення величезне значення має вибір джерел світла – ламп.

У люстрах використовується один із чотирьох типів:

 • Накалювання;
 • Галогенна;
 • Енергозберігаюча (люмінесцентна);
 • Світлодіодна.

Кожен варіант має свої плюси та мінуси.

Традиційні лампи

Найстаріший, відомий усім тип ламп. Незважаючи на те, що за сучасними мірками вони неекономічні, і не надто довговічні, вони мають вагомі переваги:

 • Доступна вартість;
 • Широке поширення;
 • Відсутність шкідливих компонентів;
 • Приємний теплий відтінок, що асоціюється із затишком;
 • Характеристики світла (температура кольору, довжина хвилі тощо) не шкодять зору.

Зважаючи на те, що температура лампи розжарювання при роботі дуже висока, не рекомендується перевищувати потужність ламп, вказану в інструкції до люстри.

Галогенні джерела світла

У цих ламп є схожість з лампами розжарювання – вони так само сильно гріються, їхнє світло має багато спільного зі світлом традиційних джерел світла. Але при цьому «галогенки» набагато компактніші, економічніші та яскравіші.

Особливо варто підкреслити властивість галогенних ламп передавати насиченість та природність кольору. Але при цьому слід враховувати їхній основний недолік: наявність ультрафіолетового випромінювання. Потрібно вибирати «галогенки» гарної якості, скло яких має спеціальний фільтр, що утримує УФ-випромінювання.

Енергозберігаючі варіанти

Так називають компактні люмінесцентні лампи, які прийшли на зміну звичайним лампам. Вони очевидні плюси: високий рівень економічності і тривалий термін служби, потужний потік світла, низька робоча температура.

 • Але при цьому є й істотні недоліки: «розігрів» до номінальної потужності протягом хвилини від включення, створення радіоперешкод, утримання ртуті (що утруднює утилізацію), зниження рівня світловіддачі до кінця терміну служби.
 • Що важливо – світло цих ламп може бути з теплим жовтуватим відтінком або з холодним синюватим. Це потрібно враховувати під час використання в інтер’єрі.
 • Якщо кольори кімнати теплі – то світло потрібне жовте, якщо використовуються холодні тони – то необхідний синюватий відтінок.
 • Інакше інтер’єр стане тьмяним і невиразним, і перебувати в ньому буде неприємно. До того ж сильно втомлюватимуться очі.

Світлодіоди

Найекономічніші джерела світла на сьогоднішній день. Вони здатні служити більше десяти років, вони не містять шкідливі для здоров’я речовини.

Але при цьому світлодіодні лампи найдорожчі і їх світло дуже сильно дратує.

 • Втім, з цим недоліком легко впораються фільтри, що розсіюють, хоча при цьому ефективність ламп знизиться.
 • Мабуть, найбільш світлодіоди можуть бути корисні у створенні відбитого від стелі розсіяного освітлення.

Розрахунок необхідної потужності люстри

Мінімальна кількість джерел світла у будь-якій люстрі – три. Досить часто можна зустріти у різних виробників серії світильників, які відрізняються один від одного лише габаритами та кількістю плафонів.Так що завжди можна підібрати в інтер’єр вітальні люстру, що сподобалася, з такою кількістю ламп, яка буде оптимальною для приміщення.

Щоб простіше зрозуміти, яка потужність має бути у люстри на певній площі, слід скористатися такою формулою:

 • 1 кв. м. = 20 Вт (для галогену 13 Вт, для люмінесцентної лампи – 4 Вт).
 • Тобто для хорошого освітлення кімнати площею 30 кв.м. потрібно 600 Вт – 10 ламп розжарювання по 60 Вт (або 390 Вт для галогену – 7 ламп по 60 Вт).

Незайвим буде пам’ятати, що світлі відтінки додадуть яскравості, темні – приглушать її. Крім того, глянсові, блискучі, дзеркальні поверхні також примножать освітлення, а матові та шорсткі зменшать яскравість.


Таким чином, скориставшись основними правилами підбору люстри для залу, можна знайти шикарний варіант, який буде служити довго та ефективно.

Фото люстри в зал