Норми температури батарей у квартирі в опалювальний сезон 2022: яка має бути? Норми показників тепла

Норми температури батарей у квартирі в опалювальний сезон 2022: мінімальні та максимальні показники за СНіП та ГОСТ

Кожний початок та кінець опалювального сезону виникають питання про те, чому топлять занадто спекотно чи надто холодно. Найчастіше виникають ці питання і під час сильних холодів, оскільки в одних квартирах реєструється сильний холод або надмірний жар.

Водночас існують державні правила, які суворо регулюють цей процес.
Норми температури у квартирі

Норми температур у житлових приміщеннях суворо регулюються ГОСТами Р 51617-2014, ГОСТ Р 51617-2014, Р 51617-2000.За цим документом встановлено мінімальні значення у житлових та інших приміщеннях будинків:

 • У житлових кімнатах та на кухні – не нижче 18 градусів Цельсія
 • У ванній кімнаті – не менше 25 градусів
 • В окремому туалеті – 18 градусів
 • У ліфті житлового будинку – не нижче 5 градусів
 • У горищному та підвальному нежитловому приміщенні – 4 градуси

Норми в житлових приміщеннях встановлені для комфорту та здоров’я громадян, оскільки ці умови дозволяють мешканцям залишатися здоровими та уникати застудних захворювань. Норми у нежитлових приміщеннях пов’язані з технічною експлуатацією різного обладнання.

САНПінами у 2022 році також запроваджено розширену норму для житлових приміщень. Вона включає такі умови:

 • У звичайній житловій кімнаті – 18 градусів
 • У кутовій кімнаті – 20 градусів
 • У кімнаті несумежній зі сходовою кліткою та міжквартирним тамбуром – 16 градусів

Важливо! Гостом та СНІП встановлені нижчі значення, а верхні межі відсутні. Тобто якщо у квартирі спостерігається неймовірний жар, і температура в кімнатах досягає 27-30 градусів, то скаржитися кудись марно.

Термін опалення

Термін опалення залежить від зовнішнього середовища та погоди на вулиці. Рішення про опалення приймає Орган місцевого самоврядування, як правило, це муніципалітет. Це відбувається, якщо середньодобова температура надворі падає нижче 7 градусів.

У більшості сучасних будинків діє й інша система – автоматична. Температура на виході з котла та рішення про подачу гарячої води до системи опалення приймає автоматика, яка відстежує показники на вулиці.


При цьому температура теплоносія регулюється, що зручно. Це не дає мешканцям знемагати від надмірної спеки на початку та в кінці опалювального сезону.

Температура батарей

Температура батарей залежить від декількох факторів:

 • Теплоносія або рідина на виході з котла, яка може бути від 95 до 150 градусів
 • Погодних умов, ступеня промерзання ґрунту
 • Температури теплоносія під час входу в конкретний будинок
 • Висоти поверху та дальності квартири від входу теплоносія до будинку.

Чітких норм, яким має бути теплоносій при виході з котла, не існує, оскільки важлива перш за все температура в приміщенні. Зазвичай у сильні морози при виході з котельні рідина має нагрівання до 130-150 градусів.

Але при вході до будинку вона остуджується до 115-90 градусів. Тому у сильні морози намагаються топити більше – тобто доводити до максимальних значень. На початку та наприкінці опалювального сезону воду підігрівають лише до 115 градусів.У будинку всі батареї омиваються теплоносієм за кільцевим принципом. У житловій будівлі може бути обладнано кілька контурів по одному на кожен стояк або під’їзд.

Тому при вході в контур опалення рідина має максимальну температуру. Зазвичай, це на нижчих поверхах будівель. Наприкінці контуру теплоносій вже встигає віддати весь жар більшості квартир і остигає.

Цим зумовлений той факт, що мешканці нижчих поверхів скаржаться на надмірне прогрівання приміщення, а верхні поверхи обривають телефон диспетчерською зі скаргами про холод.

Теплота самих радіаторів у квартирі має становити 80-90 градусів. Це забезпечує безпеку мешканців при дотику до батарей та необхідну температуру у приміщенні. Максимальна температура води, яку може витримати сама батарея, становить 130 градусів для чавунних виробів і 110 градусів для інших моделей.


Які бувають батареї

Температура в приміщенні залежить не тільки від самого теплоносія, а й від кількості секцій у батареї.

Найкращою тепловіддачею мають чавунні вироби, які є рідкістю у сучасних будинках. Їхня тепловіддача – 70%. В інших виробах: алюмінієвих, біметалічних та сталевих цей показник становить 50%.

Потужність самих батарей вимірюється в Вт. Відповідно до БНіП 41-01 на 1 кв. метр площі має бути не менше 10 Вт.

Потужність однієї секції батареї залежить від матеріалу:

 • Чугун – 100 Вт
 • Алюміній – 200 Вт
 • Біметал – 150 Вт
 • Сталь – 120 Вт
Залежно від цих показників здійснюється розрахунок для встановлення обігрівальних приладів.

Важливо! Якщо потужність приладів явно менша за потрібну, тобто вони мають невелику кількість секцій, то грішити на комунальні служби у зв’язку з недостатньою кількістю тепла марно.

Перевірка приміщення техніками це виявить. За законом відповідальність за обладнання всередині квартири несе саме власник або особа, яка володіє квартирою за договором найму.

Як робити виміри

При сумнівах у недостатній теплоті теплоносія необхідно зробити виміри.

Їх роблять у кількох точках:

 • Повітря в кімнаті заміряється у центрі приміщення. Відстань від батарей повинна бути не менше 0,5 метра, від підлоги – не менше 0,6 метра.
 • Труби. Для їхнього заміру до виробу на вході в квартиру потрібно прикласти термометр або завмерти променем на самій трубі в безпосередній близькості до труби. Бажано також виміряти температуру труби на виході з приміщення.
 • Батареї. Радіатор краще заміряти у кількох місцях, особливо якщо секцій багато. Виміри потрібно зробити у першій та останній секції. Температуру вимірюють як і на трубі.
 • Теплоносій. Для виміру необхідно відкрити кран, якщо такий є і спустити невелику кількість рідини в ємність. При спуску в струмінь необхідно помістити термометр.Комунальні служби відповідають насамперед за результат, тобто за температуру у приміщенні. Але виміри за даною схемою покажуть у чому існує пробіл і чому у квартирі холодно чи спекотно.

Якщо температура в приміщенні нижче звичайної, але всі технологічні норми дотримані, слід подавати скаргу в місцеву керуючу організацію. Також скаржитися необхідно у випадку, якщо температура теплоносія менша за потрібну.

Рада. Температуру в батареях краще вимірювати мешканцями разом у різних квартирах. У разі очевидного порушення колективна скарга має більшу дію, ніж приватна. І, навпаки, якщо в одній квартирі норм дотримуються, в іншій немає – це показник несправності в опалювальній системі.

Грамотні виміри, аналіз роботи приладів у приміщенні та своєчасне звернення до керуючої організації допоможуть швидко та чітко розібратися у причині недостатнього тепла та виправити її.


Фото ідеальної системи опалення для квартири