Світильники в стелю у ванній – 110 фото дизайн ідей + особливості монтажу та підключення

Світильники у стелю для ванної (110 фото): кращі приклади дизайну та організації освітлення у ванній кімнаті

До світильників у ванну кімнату на стелю пред’являється значно більше вимог, ніж для пристроїв у звичайне приміщення. Це пов’язано з тим, що стеля часто буває єдиною поверхнею, де зручно розташувати ці прилади.

Стіни в тісному приміщенні ванни для цього зазвичай не використовуються. Крім цього, світильники у ванній потрібні як для освітлення всього простору, так і для оформлення інтер’єру, і для підсвічування важливих зон: дзеркала, раковини.

Вимоги до освітлення ванної

Однією з основних технічних особливостей цього приміщення є підвищена вологість. Це породжує ризики короткого замикання, утворення конденсату в плафонах та електричних вузлах, і як наслідок займання проводки або ураження людини електричним струмом.Тому приміщення спочатку ділиться на зони ризику. Світильники, інші електричні прилади та проводка розміщуються переважно у зонах із низьким ризиком.

У зонах з високим ризиком прилади та проводка не розміщуються взагалі.

 • Зона з найвищим ризиком розташовується за 70 см по горизонталі та за 2,5 метро по вертикалі від крана з водою.Тут не можна розташовувати електричні прилади.
 • Зона із середнім ризиком розташовується на відстані від 0,7 до 1,5 метрів по горизонталі та за 3 метри по вертикалі від джерела води. Тут можна розташовувати низьковольтні світлові прилади і закриту проводку.
 • Зона з найменшим ризиком знаходиться на відстані від 1,5 метрів від джерела води. Тут можна встановлювати закриті розетки, світильники та інші електричні прилади. Користуватися різними електричними приладами потрібно також у цій зоні.

Зазвичай зона з найменшим ризиком з віддаленістю більше 1,5 метрів від джерела води буває тільки у просторих ванних або суміщених санвузлах.

Тому тут можна використовувати відразу кілька джерел світла: стельові світильники загальні, точкові світильники для стель у ванній над дзеркалом або раковиною. Також можна використовувати підсвічування дзеркала.


У невеликих суміщених санвузлах та окремих ванних кімнатах зазвичай буває лише дві зони. Тому тут можна використовувати лише стельові світильники. Звичайне розташування світильників на стелі у ванній кімнаті – в середній зоні над раковиною або в центрі приміщення. Над ванною ніякі освітлювальні прилади не розташовуються.

Особливості світильників у ванну

У ванній кімнаті через високу вологість, можливість утворення конденсату та ризик ураження електрострумом людини використовують тільки низьковольтні світильники в 12В або 24В.

Така напруга не вразить людину і тим більше не призведе до смерті навіть, якщо відбудеться коротке замикання. Також проводка від такої напруги не зможе спалахнути у разі короткого замикання.

 • Для того, щоб захистити елементи світильників від попадання води та утворення конденсатів, використовують закриті плафони. Розміщення світильників у ванній стелі також додає додаткові вимоги до захисту приладів. Оскільки саме у верхній частині приміщення перепади температури та вологості найбільш різають.
 • Для приладів з лампами розжарювання важливо використовувати варіанти з товстим склом. Воно найкраще захищає лампочку від перепаду температур. Такі самі варіанти підійдуть і для енергозберігаючих ламп.
 • Для світлодіодних світильників можна використовувати плафони з будь-якого скла або пластику. Світлодіодні прилади менш чутливі до перепадів температур, оскільки вони не нагріваються, на відміну від лампочок.Особливості підключення приладів у ванній

Ризики короткого замикання несуть не тільки світлові прилади, а й вся інженерна конструкція: проводка, вузли підключення, вимикачі.

Тому вся інженерна система ванної кімнати має свої особливості:

 • Світильники підключаються до електромережі через спеціальний трансформатор, який знижує напругу.
 • Трансформатор або перехідник зазвичай встановлюється поза стінами ванної кімнати. Це дозволяє надійно захистити його від попадання вологи.
 • Вимикачі встановлюються на зовнішній стіні ванної кімнати. Це також добре захищає їх від попадання вологи. Тут також має сенс встановлювати і розетки для електричних приладів.
 • Вся проводка у ванній має бути прихованою і захованою за стіну сантехкабіни. Додатково дроти захищають пластиковим кожухом.
 • Місця з’єднань проводів захищаються пластиковими коробами.

Конструкції світильників

Світильники, залежно від конструкції, мають різний ступінь вологозахисту. Вона визначається двома цифрами на приладі з маркуванням ІР. Перша цифра означає захист світильників від пилу, друга від вологи.Ступіні захисту:

 • 0 — Прилад сприйнятливий до вологи в будь-яких умовах.
 • 1 — Захищений від прямих крапель, що вертикально падають. Наприклад, від конденсату зі стелі.
 • 2 — Захищений від вертикальних і косих крапель.
 • 3 -4 — Захищений від будь-яких бризок і крапель.
 • 5-6 — Захищений від струменів холодної води різної потужності.
 • 7-8 — Прилад можна занурювати у воду. Захищений від конденсату.
 • 9 — Прилад може працювати під водою або під сильними струменями води.

У ванній кімнаті зазвичай використовуються світильники зі ступенем захисту від 4 до 6. Вищі ступеня захисту передбачають посилені конструкції, які мають не завжди гарний дизайн. Крім того, ці варіанти є досить масивними.

Види освітлювальних елементів

Освітлювальні прилади різняться між собою та за видами елементів. Прилади з лампами розжарювання все більше відходять у минуле, оскільки вони є найбільш незручними.

Більш того, такі лампочки у ванній зазвичай використовуються малопотужні до 60 Вт, що дає тьмяне і незручне світло.Все частіше у ванній використовуються LED-світильники. Вони мають більшу яскравість, легше переносять утворення конденсату і попадання бризок.Світлодіодні світильники у підвісну стелю у ванній можна навіть приховати під тканиною, через що вийде оригінальне розмите світло.

 • Використання LED світильників дозволяє урізноманітнити освітлення кімнати та регулювати яскравість.
 • Наприклад, можна розташувати довгі світильники вздовж однієї-двох стін та точкові варіанти над раковиною або над дзеркалом.
 • Також можна до вимикача приєднати лампи окремо, і включати у ванні всі лампочки відразу або через одну.
 • Такий варіант послідовного підключення часто використовується у світильниках для рейкової стелі у ванну кімнату, коли лампочки розміщуються у вбудованих плафонах.
 • Ще один варіант освітлення: використання підвісних світильників над раковиною або дзеркалом та загальних приладів, вбудованих у стелю.

Завдяки такій різноманітності у ванній можна не тільки створити інтимну атмосферу, але й перетворити її на високотехнологічну зону для догляду за собою та своїм тілом.

Фото світильників у стелю для ванної кімнати