Що таке травертин: види, властивості та способи видобутку натурального каменю. Приклади використання у дизайні інтерєру

Що таке травертин? Все про застосування матеріалу в будівництві та ремонті, як виглядає і як робиться.

Травертін це досить незвичайний будівельний матеріал. Він з’явився досить давно, але ще не пізнав широкої популярності, на відміну від деяких аналогів.

Історія виникнення і відкриття травертину сягає своїм корінням ще за часів Стародавнього Риму. Це справді унікальне місце, яке подарувало світові багато винаходів та інновацій.

Відкритий був під час будівництва чергової споруди. Робітники помітили, що використовують у будівництві якийсь незвичайний камінь. Він має приємний зовнішній вигляд, досить легко піддається всім будівельним маніпуляціям. Після цього він узвичаївся і його стали використовувати на постійній основі.

Особливості та властивості травертину

Настав час починати знайомство ближче з цим матеріалом. Варто виділити основні хімічні та фізичні властивості травертину та його особливості.

Основними характерними рисами цього матеріалу є його висока щільність, особливо в порівнянні з аналогами. Це впливає не лише на стійкість цього будівельного каменю, а й на загальну структуру.Щільність даного матеріалу не є постійною і може змінюватись в залежності від інтенсивності випадання осаду. На нижніх шарах каменю осідають шарами частинки цього матеріалу.

Чим більше і інтенсивніше випадання осаду, тим вище щільність матеріалу, що розглядається. Травертин має, так званий, «натуральний декор». Це, як можна здогадатися, параметр, що визначає зовнішній вигляд підсумкової споруди.

 • Натуральний будівельний камінь травертин є абсолютно хімічно стійким і не піддається жодним шкідливим реакціям, які могли б зруйнувати його структуру.
 • Це відбувається через те, що камінь трохи змінюється та зміцнює після виробничої обробки.
 • До того ж, камінь вступає в одну чудову реакцію. Окисляючись киснем, він ще більше ущільнюється і зміцнюється.


Тому, якщо ви збираєтеся використовувати травертин як основний будівельний матеріал, то найкраще здійснювати його укладання на свіжому повітрі, а не в приміщенні. Для роботи в закритих просторах він не дуже підходить і краще вдатися до менш громіздких аналогів на ринку подібних матеріалів.

Зовнішні характеристики травертину

Тепер можна плавно перейти із фізичних характеристик на зовнішні особливості травертину. Тут немає особливого достатку полярно різних кольорів, переважно всі забарвлення даного матеріалу входять до групи бежевого, кремового та пісочного кольорів.

Це якщо говорити про натуральний травертин, який не піддавався додатковій хімічній обробці на підприємстві.

 • Якщо вас не влаштовує такий колір, але є сильне бажання працювати саме з травертином, то в будівельних магазинах можна придбати цей камінь, оброблений барвником будь-якого іншого кольору.
 • Є варіант заощадити і зробити фарбування самостійно, але це дуже кропітка робота, що вимагає підвищеної уваги та вправності. Якщо не впевнені в собі, то краще не ризикувати та придбати готові екземпляри у спеціальному магазині.
 • Травертини світлого кольору мають більш приємну структуру, а їх темні аналоги можуть похвалитися підвищеною щільністю, довговічністю та стійкістю.

Існують ще моделі даного каменю, які оброблені спеціальними косметичними матеріалами. Дані добавки додають вишуканості зовнішньому вигляду травертину.

Видобуток травертину

Незважаючи на те, що використовувати травертин почали дуже давно, налагодити грамотну логістику та відкрити багато точок видобування намагаються досі.

Існує кілька основних локацій з видобутку даного матеріалу, звідки і йде основний потік травертину.

До таких точок відносяться:

 • Південь Росії. Кавказ, місто П’ятигорськ. Це місце в цілому багате на природні ресурси і різні шахти з видобутку корисних копалин і будівельних матеріалів. У П’ятигорську одразу кілька підприємств, що займаються видобуванням травертину та постачанням його в решту Росії.
 • Ленінградська область. У цьому регіоні шахти з видобутку травертину не такі масштабні, як на Кавказі. Але вони виграють рахунок свого географічного положення. Звідти набагато зручніше постачати матеріал до центральних регіонів Росії, більше способів транспортування. Тому підприємства з видобутку травертину в Ленінградській області дуже швидко розвиваються і дуже потрібні замовникам.
 • Камчатський півострів. Камчатка, як і Кавказ, відома тим, що там видобувають практично всі види корисних копалин та природних ресурсів. У цьому місці знаходяться великі вуглекислі джерела і потужні поклади вапнякового туфу.Це саме той матеріал, який є основою будівельного каменю травертин. Його видобуток ведеться досить активно та запасів вистачить ще надовго.Застосування травертину в інтер’єрі

Недостатньо сказати лише про те, чому травертин це добрий матеріал. Завжди краще навести візуальні докази придатності.

І такі є, даний будівельний камінь вже не одну сотню років застосовується в будівництві і багато популярних споруд та пам’яток зроблено саме з нього.

Нижче буде наведено кілька найочевидніших і найпопулярніших прикладів, просто для наочної демонстрації.

 • Західна архітектура. Хоча більшість травертину виробляється біля Росії, найбільш широке застосування він знайшов у західній архітектурі, зокрема, у своїй історичної батьківщині. Різні італійські собори та церковні школи виготовлялися із цього будівельного каменю. До того ж, усім відомий колізей також будувався з використанням травертину.
 • Вітчизняна архітектура. У межах СНД та країнах колишнього СРСР цей матеріал був на піку своєї популярності у 70-ті роки. З його допомогою будувалися різні театри, заводи та культурні будинки.Серед іменитих представників можна виділити деякі ділянки Казанського собору та всім чудово відомий готельний комплекс «Москва», практично повністю виконаний із цього матеріалу.Фото прикладів травертину в інтер’єрі