Укладання плитки на стіни: покрокова інструкція, як класти плитку своїми руками (правильна технологія облицювання стін)

Укладання плитки на стіни від А до Я: всі етапи і нюанси підготовки стін, а також правильного укладання плитки своїми руками

Укладання облицювальної плитки – питання серйозне, і підходити до процесу потрібно з усією відповідальністю. Звичайно, можна полегшити собі життя та найняти майстра, але слід врахувати, що за кладку доведеться заплатити, виходячи з простого розрахунку: скільки коштує квадратний метр плитки, стільки ж коштуватиме укладання цього квадратного метра.

Можна спробувати зробити все самостійно. Для цього потрібно набратися терпіння та почати з найголовнішого – з плитки.

Основні характеристики під час укладання плитки

Матеріал необхідно підбирати не лише з урахуванням передбачуваного інтер’єру – обов’язково слід перевірити геометрію виробу.

Лицьова сторона плитки не завжди буває абсолютно рівною: якщо кривизна або опуклість не перевищує одного міліметра, то подібний виріб цілком придатний для використання.

Плитка повинна мати:

 • Кути 90° – це легко перевіряється кутником;
 • Однакова товщина кожного елемента, допустима розбіжність не повинна перевищувати одного, максимум – двох міліметрів;
 • Одноманітні за розміром вироби, розбіжність призведе до нерівного шва.

Дослідні майстри використовують спеціальні калібрувальні шаблони, за допомогою яких можна на початковому етапі відбору відсортувати невідповідні екземпляри.

Розбіжність за висотою і шириною до одного міліметра можна прибрати самостійно: достатньо на рівну поверхню покласти наждачний папір, бажано водостійкий, і притерти грані до необхідного розміру, але краще все-таки спочатку підібрати плитку однакового розміру.

Етапи роботи з укладання плитки

Плитку можна укладати:

 • На цементний розчин, до якого додають клей ПВА або Бустилат;
 • На готову до застосування мастику;
 • На суху суміш, яку перед застосуванням розводять водою у певній пропорції.

Перший спосіб дещо застарів, але ним, як і раніше, користуються старі, досвідчені майстри. Сучасні плиточники віддають перевагу готовим сухим сумішам.

Обидва методи мають великий плюс – у процесі можна підкоригувати нерівності стіни, тоді як укладання на мастику потребує ідеально рівної поверхні.

Підготовка

Перш ніж розпочати процес укладання, поверхню необхідно підготувати: видалити старе покриття, жирні плями (іноді їх простіше зрубати разом зі штукатуркою), простукати стіну на предмет погано закріпленого старого розчину.

Після цього стіну слід якнайкраще вирівняти, на рівну поверхню плитку укладати набагато простіше.

Щоб не робити насіння, бажано поверхню стіни прогрунтувати, використовуючи «Бетоноконтакт» або схожу за складом суміш.

Початковий етап

Поспішати з кладкою не потрібно, тому що для початку бажано розмітити стіну. Укладати плитку від кута не варто, як і від лінії підлоги. Підлога повинна мати строго витриману горизонталь, а якщо почати укладання від кута, то біля протилежної стіни доведеться задовольнятися шматком обрізаним, тобто кладка буде несиметричною.

Симетрично укладене панно можна отримати лише в тому випадку, якщо розпочати роботу від середини стіни. Є два варіанти: на середину стіни може припасти шов або середина першої плитки.

 • На підлозі слід розкласти матеріал таким чином, як він розташовуватиметься на стіні, при цьому бажано укладати між плитками хрестики, які позначатимуть ширину швів.
 • Варто відразу пояснити, що укладання кахлю встик вимагає певного навички та більш точного сортування вихідного матеріалу. Тому краще виконувати кладку зі швом – на це здатна навіть людина з невеликим досвідом оздоблювальних робіт.
 • Починають кладку з першого ряду (з нижнього). Для початку на стіну наклеюються маячки з цільної плитки по кутах та в середині. Плити, що укладаються, перевіряються рівнем по горизонталі і вертикалі, і між крайніми елементами можна натягнути мотузку – так буде простіше вирівнювати майбутню кладку по фронтальній поверхні.

Якщо потрібно розпочати з певної висоти, використовується опорна планка. Це може бути дерев’яна рівна рейка, монтажний профіль для роботи з гіпсокартоном: найголовніше витримати строго горизонтальну лінію та закріпити опорну поверхню, не допускаючи провисань та прогинів.

На цьому підготовчі процедури можна вважати закінченими, і можна приступати до основного процесу.

Головний етап

Технологія укладання плитки на стіну на перший погляд може здатися нескладною, але вона вимагає акуратності, уваги та терпіння.

 1. На тильну сторону виробу широким шпателем наноситься шар клеючого складу, товщиною приблизно 3-4 міліметри, зубчастим шпателем знімають надлишки, плитку укладають на стіну і злегка притискають, вирівнюючи по маячках.
 2. Між плитками вставляються хрестики, і укладання продовжується в такому порядку доти, доки не буде повністю покладено перший ряд. Від того, як його вдасться викласти, буде залежати зовнішній вигляд всього полотна.
 3. Подібним чином проводиться кладка і у висоту: необхідно пам’ятати – більше трьох рядів по вертикалі за один раз укладати не рекомендується, оскільки полотно може «плисти». Хрестики забирають, коли клей схопиться, але не чекаючи, коли він повністю застигне.
 4. Після того, як перші три ряди повністю зафіксуються, можна продовжувати роботу, піднімаючи кладку ще на три ряди, і так до досягнення необхідної висоти.

Клей або розчин можна одночасно наносити на виріб та на стіну, а саму плитку майстра радять змочити. Але, в принципі, склад можна наносити і на суху поверхню.


Нарізка плитки

Іноді, щоб кладка мала закінчений вигляд, плитку підрізають.Зробити це можна, використовуючи ручний плиткоріз, правда подібний інструмент в арсеналі домашнього майстра зустрічається рідко, тому на практиці плитку частіше ріжуть болгаркою або бджілкою з алмазним кругом.

Можна порізати кахель «дідівським» методом, використовуючи металевий стрижень із твердосплавною напайкою, заточеною «під олівець». Для тих, хто має досвід роботи зі склом, порізати кахель подібним способом не важко.

Потрібно пам’ятати про те, що різання проводиться з боку глазурі, і ламати плитку можна, тільки прорізавши покриття повністю до керамічної основи.

Робота з кутами

Оформити внутрішні кути при правильно укладеній плитці праці не становить, до того ж для їх обробки існують спеціальні профілі.

Оформити зовнішні кути набагато складніше, тому що для красивої стикування доведеться різати край плитки під кутом в 45°, а зробити це можна тільки на професійному обладнанні.

Тому надходять простіше: накладають плитки один на одного або використовують пластикові куточки.

Роботу своїми руками краще виконувати під наглядом досвідченого майстра, але в цьому випадку доведеться заплатити за консультацію. Як альтернатива може бути використана спеціальна література: у ній все розписано по порядку та з ілюстраціями, а можна в інтернеті переглянути майстер-клас від досвідченого плиточника.

Фото ідеального укладання плитки на стіни